MERCEDES BENZ S-Klasse (W126) 380 SE 4AT RWD (204 HP)
1979–1991
201
bhp
Power
133
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3839cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |