MERCEDES BENZ S-Klasse (W126) 500 SEL 4AT RWD (231 HP)
1979–1991
228
bhp
Power
140
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 405Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |