MERCEDES BENZ S-Klasse (W126) 560 SE 5AT RWD (300 HP)
1979–1991
296
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5547cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 455Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |