MERCEDES BENZ S-Klasse (W220) 350 5AT (245 HP)
2002–2005
241
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3724cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5042mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |