MERCEDES BENZ S-Klasse (W220) 400 CDI 7AT (260 HP)
2002–2005
256
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5042mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |