MERCEDES BENZ S-Klasse (W220) 430 Lang 5AT )279 HP)
1998–2002
275
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4266cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5164mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 1895kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |