MERCEDES BENZ S-Klasse (W220) 500 7AT (306 HP)
2002–2005
302
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5042mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |