MERCEDES BENZ S-Klasse (W220) 600 5AT (367 HP)
1998–2002
362
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5786cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |