MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 250 CDI BlueEFFICIENCY 7AT RWD (204 HP)
2009–2013
201
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3035mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |