MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 350 V6 BlueEFFICENCY 4MATIC L 7AT AWD (306 HP)
2009–2013
302
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 2045kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |