MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 350 V6 CDI 4MATIC L 7AT AWD (235 HP)
2009–2013
232
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |