MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 350 V6 CDI BlueEFFICIENCY L 7AT RWD (235 HP)
2009–2013
232
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5225mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |