MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 450 V8 L 7AT RWD (340 HP)
2009–2013
335
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.9mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5225mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |