MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 500 V8 BlueEFFICIENCY L 7AT RWD (435 HP)
2009–2013
429
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 320kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 2010kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |