MERCEDES BENZ S-Klasse (W221) 600 V8 L 7AT RWD (517 HP)
2009–2013
510
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5513cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 830Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5225mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2210kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 // 275/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |