MERCEDES BENZ S 63 AMG (W220) 6.3L V12 5AT (444 HP)
2001–2001
437
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 6258cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 437bhp |
| Power | 326kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 3086mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 // 275/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |