MERCEDES BENZ S 63 AMG (W221) 5.5L V8 7AT (544 HP)
2009–2013
536
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 536bhp |
| Power | 400kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5250mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2120kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr 19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |