MERCEDES BENZ S 63 AMG (W221) 6.2L V8 L 7AT (525 HP)
2009–2013
518
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5250mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2140kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |