MERCEDES BENZ S 65 AMG (W220) 6.0 V12
2004–2006
603
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 603bhp |
| Power | 450kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5164mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr19 // 275/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |