MERCEDES BENZ S 65 AMG (W221) 6.0L V12 5AT (630 HP)
2009–2013
621
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463kW |
| Torque | 1001Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5250mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2275kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr 20 || 275/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |