MERCEDES BENZ SL-Class (R231) 400 V6 9AT RWD (367 HP)
2016–
362
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2586mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |