MERCEDES BENZ SL-Klasse (R230) 600 V12 5AT (517 HP)
2006–2008
510
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5513cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 830Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 2045kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R18Z (Front) - 285/35 R18Z (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |