MERCEDES BENZ SL 55 AMG (R230) 5.4 V8 Kompressor 5AT (500 HP)
2006–
493
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 20.3L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R18W (Front) - 285/35 R18W (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |