MERCEDES BENZ SL 63 AMG (R231) 5.5 7AT (537 HP)
2012–2016
530
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 530bhp |
| Power | 395kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2586mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |