MERCEDES BENZ SL 65 AMG Black Series 6.0 V12 5AT (670 HP)
2008–2012
661
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 661bhp |
| Power | 493kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 320km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 21.6L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 (Front) - 325/30 R20 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |