MERCEDES BENZ SL 65 AMG (R231) 6.0L V12 AMG 7AT (630 HP)
2012–2016
621
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463kW |
| Torque | 1001Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2586mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19 || 285/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |