MERCEDES BENZ SL 73 AMG (R129) 7.3L V12 5AT (525 HP0
1999–2001
518
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7291cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 24.5L/100km |
| Extra-Urban | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 (Front) - 275/35 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |