MERCEDES BENZ SL (R107) 300 5MT RWD (188 HP)
1971–1989
185
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |