MERCEDES BENZ SL (R107) 420 V8 4AT RWD (218 HP)
1971–1989
215
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |