MERCEDES BENZ SL (R107) 450 V8 4AT RWD (220 HP)
1971–1989
217
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4520cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |