MERCEDES BENZ SL (R107) 500 V8 4AT RWD (231 HP)
1971–1989
228
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 405Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |