MERCEDES BENZ SL (R107) 500 V8 4AT RWD (245 HP)
1971–1989
241
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |