MERCEDES BENZ SL (R129) 280 V6 5MT (193 HP)
1995–1998
190
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |