MERCEDES BENZ SL (R129) 280 V6 5MT RWD (204 HP)
1998–2001
201
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |