MERCEDES BENZ SL (R129) 320 V6 5AT (231 HP)
1995–1998
228
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |