MERCEDES BENZ SL (R129) 320 V6 5AT RWD (226 HP)
1998–2001
221
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |