MERCEDES BENZ SL (R129) 500 V8 5AT RWD (306 HP)
1998–2001
302
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |