MERCEDES BENZ SL (R129) 600 V12 5AT (394 HP)
1995–1998
389
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5987cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R17Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |