MERCEDES BENZ SLC-Class (R172) 200 9AT RWD (183 HP)
2016–
181
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 134.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4133mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |