MERCEDES BENZ SLC (C107) 350 V8 4AT RWD (204 HP)
1972–1981
201
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 286Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |