MERCEDES BENZ SLC (C107) 380 V8 4AT RWD (220 HP)
1972–1981
217
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
21.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3839cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.3mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |