MERCEDES BENZ SLC (C107) 450 V8 4AT RWD (240 HP)
1972–1981
236
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5025cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 401Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |