MERCEDES BENZ SLK 55 AMG Black Series (R171) 5.4L V8 7AT (400 HP)
2006–2008
394
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4087mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 (Front) - 265/30 Zr 19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs (Composite) |
| Rear Brakes | Ventilated Discs (Composite) |