MERCEDES BENZ SLK 55 AMG (R171) 5.4 V8 7AT (360 HP)
2008–2011
355
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4102mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 || 245/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |