MERCEDES BENZ SLK (R170) 200 Kompressor 5MT RWD (192 HP)
1996–2000
189
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |