MERCEDES BENZ SLK (R170) 230 Kompressor 5MT RWD (193 HP)
1996–2000
190
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |