MERCEDES BENZ SLK (R171) 200 Kompressor 5AT (184 HP)
2008–2011
181
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4102mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |