MERCEDES BENZ SLK (R171) 350 7AT (305 HP)
2008–2011
300
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4102mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17W || 245/40 R17W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |