MERCEDES BENZ SLK (R172) 200 BlueEFFICIENCY 6MT RWD (184 HP)
2011–2016
181
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 91 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |