MERCEDES BENZ SLK (R172) 350 BlueEFFICIENCY 7AT RWD (306 HP)
2011–2016
302
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1303mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 91 W || 245/40 R 17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |